Kahramanmaraş Depremi Saha Gözlem Raporları

Farklı kurumların gözlem raporlarını yayınlandıkça ekleyeceğim.

https://www.mta.gov.tr/files/img/popup/06022023_pazarcık_depremi_saha_gozlem_raporu_1_amanos_segmenti.pdf
:white_check_mark: Rapora göre Amanos segmenti (bölümü) bu depremde tamamen kırıldı. Bilmeyen olabilir belirtelim ; 1822’de bu fayda deprem olduğuna dair katalog bilgisi var ama raporda da belirtildiği gibi, 2013’deki araştırmada bir deprem izi bulunamadı. Bu yüzden bu segment bu depremde kırıldı olarak ifade ediyorlar.

:white_check_mark: 1822 deprem mevzusu bir kenara, burada önemli olan nokta bu bölgedeki bir sonraki depremin nerede olabileceği ; ilk günden beri Antalya Körfezi ile Kıbrıs adası arasındaki ve çevresindeki bölüme dikkat çekiliyordu bu raporda bunu teyit ediyor.

:white_check_mark: fayın denize dalan bölümünde de depremler oluyor ama oldukça cılız.


:white_check_mark: Ölüdeniz Fay Zonu’nun güneydeki devamında yani Suriye’den devam eden bölüm de artık çok daha önemli hale geldi. Orada da uzun süredir önemli bir deprem olmadı ve ilerleyen zamanlarda sıkıntılı bölümlerden birisi olarak karşımıza çıkabilir.

:white_check_mark: Bu gelecekteki olası deprem(ler) şu an afet bölgesini de az çok etkilemesi söz konusu, tabi en net Hatay olduğunu rapora bakarak daha net olarak söyleyebiliriz. Adana, Mersin, Antalya ve daha kuzeydeki komşu iller ile bu alandaki illerimizde yaşayanların bilgisi olsun.